חומה ומגדל

 
שם:
טל':
אימייל:
עיר:
מתעניין ב:
 

כל המידע בנושא התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא קטגוריה כוללת ליישום פתרונות דיור מחודשים, ופתרונות שיפור חזות פני העיר. בדרך זו, מזמין התכנית משפר את איכות ביתו, מביא לעליית שווי האזור, ואפילו מסייע להוזלת מחירי הדיור בישראל. כיצד כל זה קורה?

פינוי בינוי

בינוי פינוי בינוי הוא מקרה פרטי של פינוי בינוי בו הבנייה מתבצעת לפני ההריסה. היא מתבצעת על קרקעות מדינה שנמצאות בסמיכות לבניינים המיועדים להריסה. לבניינים הללו עוברים כל הדיירים שגרו בבניינים הישנים ללא תשלום. לאחר מכן יהרוס הקבלן את הבניינים הישנים המיותמים ויבנה במקומם בניינים חדשים, בהם יוכלו מחוסרי דיור לקנות דירה במחיר נגיש עקב הגדלת ההיצע.

פינוי בינוי לשיפור חזות פני העיר

פרויקט בו ההריסה מתבצעת לפני הבנייה, ולאחריה משנים את חזות פני האזור. אין הבטחה שכל בניין שנהרס יוחלף בבניין משודרג. ייתכן ותהיינהּ תכניות לסלילת פארקים וריאות ירוקות במקום חלק מהבניינים. כל דייר, בין אם הוא נאלץ להתפנות בשל כך ובין אם הוא עתיד לחזור לאזור – יקבל בית משודרג אחרי הפרויקט. חלק מהדיירים יקבלו אותו באותו האזור וחלקם באזור דומה ומאוזן לו ברמתו ובערכו הכלכלי, ובסמיכות גיאוגרפית לאזור הקודם.

תמ"א 38

התחדשות עירונית אשר מגיעה כתכנית מתאר להגנה מפני רעידות אדמה. בניינים ממוגנים יחליפו את הקיימים. בחלק מהמקרים מדובר על בנייה בזמן נוכחות הדיירים בביתם, כשהם חיים בצל הפיגומים, הצביעה והבנייה מחדש, ובחלק מהמקרים מדובר על הרס טוטלי של הבניין לאחר פינוי הדיירים למבנים ארעיים, ובניית בניין חדש שיהווה העתק מדויק של קודמו מבחינת מספרי הדירות והקומות, בתוספת של כ- 2 קומות נוספות בממוצע שיינתנו לקבלן במקום תשלום במזומן. בכל מקרה, 2 הקומות הללו ייבנו, גם אם הוחלט על תמ"א 38 ללא פינוי הדיירים.

קידום אישורי התכניות

את האישורים יש לקדם לצד עורך דין המתמחה בהן, כשאתם יושבים בוועדה שבוחנת אותן, היא וועדת התכנון האזורית שלכם. בדרך כלל היא נמצאת במועצה האזורית עצמה, לעתים היא תימצא בעירייה ולעתים במבנה אחר אליו תישלחו מטעם הרשויות. בזמן גיבוש היוזמה על ידיכם יקומו לכם מתנגדים, ולכן הטיפול בקידום התכנית דורש סבלנות, ודורש מעורבות רבה של עורך דינכם שידע להסיר התנגדויות אלו באמצעים העומדים לרשותו.

 

הבניה החכמה     בלוג      צור קשר